Przedszkolaki na tropie przyrody – Poznajemy drzewa!

We wtorek 8 października 2013 r. 6-latki z grup VI, VII i VIII Przedszkola Miejskiego Nr 7 w Lubinie wzięły udział w wycieczce w formie warsztatów ekologicznych, zorganizowanej na terenie edukacyjnej ścieżki przyrodniczej w Dolinie Zimnicy w Lubinie. Celem zajęć przeprowadzonych podczas spaceru było przede wszystkim rozbudzanie ciekawości otaczającym światem, nabywanie odwagi w dociekaniu i zdobywaniu informacji, uwrażliwienie dzieci na piękno przyrody, zwrócenie uwagi na wygląd świata roślin i zwierząt w porze jesieni, a także poznawanie i rozróżnianie drzew iglastych i liściastych ( dąb, brzoza, świerk, sosna, klon, olcha), poznawanie budowy drzew, kształtowanie umiejętności dostrzegania przyrody wszystkimi zmysłami: poprzez wzrok, słuch, dotyk, węch, rozumienia znaczenia środowiska naturalnego dla zdrowia człowieka (czyste powietrze, relaks, ruch na świeżym powietrzu).
Dzieci miały okazję obserwować piękną, jesienną przyrodę, wspaniale radziły sobie z rozpoznawaniem drzew iglastych i liściastych po ich liściach i owocach, zebrały kolorowe, dębowe i klonowe liście oraz żołędzie i szyszki. Na ścieżce spotykały coraz ciekawsze okazy przyrody: muchomorka, gąsienice, żuczki, ogromne drzewa, wśród których wypatrywały ptaki, budki lęgowe. Oglądały trejaże, wykonane dla owadów (między innymi pszczół) siedliska; obserwowały i liczyły zawieszone na drzewach budki lęgowe dla ptaków oraz stryszki dla nietoperzy w schronach przeciwdeszczowych. Zwracały uwagę na zeschłe i złamane drzewa. Odpoczywając przytulały się do brzózek, z których czerpały energię do dalszej wędrówki. Dzieci wróciły zmęczone, ale szczęśliwe i z głowami pełnymi wiadomości!
Po powrocie do przedszkola zajęcia były kontynuowane, dzieci rysowały i malowały drzewa, zapamiętane miejsca, wypełniały karty pracy, utrwalając zdobytą wiedzę. Wycieczka w bardzo dużym stopniu przyczyniła się do uatrakcyjnienia zajęć w przedszkolu, pozwoliła na zrealizowanie wielu treści dydaktycznych i wychowawczych, jak również dostarczyła dzieciom wielu wrażeń estetycznych.

(Jadwiga Bakalarz)